Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Legislative Retirements

Compiled by the Minnesota Legislative Reference Library


2011-2012

Legislative retirements at the end of the 2011-2012 biennium

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT
Mark Buesgens House R 35B
Roger Crawford House R 8B
Al DeKruif Senate R 25
Denise Dittrich House DFL 47A
Kerry Gauthier House DFL 7B
Marion Greene House DFL 60A
Mindy Greiling House DFL 54A
Bill Hilty House DFL 8A
Larry Hosch House DFL 14B
Kory Kath House DFL 26A
Ken Kelash Senate DFL 63
Kate Knuth House DFL 50B
Amy Koch Senate R 19
John Kriesel House R 57A
Morris Lanning House R 9A
Doug Magnus Senate R 22
Keith Langseth Senate DFL 9
Mike LeMieur House R 12B
Pat Mazorol House R 41B
Carol McFarlane House R 53B
Geoff Michel Senate R 41
Mark Murdock House R 10B
Gen Olson Senate R 33
Sandra Peterson House DFL 45A
Claire Robling Senate R 35
Tom Rukavina House DFL 5A
Nora Slawik House DFL 55B
Tom Tillberry House DFL 51B
Ray Vandeveer Senate R 52

Legislative vacancies during 2012

For other changes to membership in the 87th Legislature, see the Legislative Time Capsule - 87th Legislature (2011-2012).

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT NOTES
John Harrington Senate DFL 67 He resigned on 9/3/2012 because he was appointed Metro Transit Police Chief.

House members seeking Senate seat in 2012

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT NOTES
Bruce Anderson House R 19A He won the Senate District 29 election.
Bobby Joe Champion House DFL 58B He won the Senate District 59 election.
Kent Eken House DFL 2A He won the Senate District 4 election.
Mary Kiffmeyer House R 16B She won the Senate District 30 election.
Connie Doepke House R 33B She lost the Senate District 33 primary to David Osmek.
Keith Downey House R 41A He lost the Senate District 49 general election to Melisa Franzen.
Branden Petersen House R 49B He won the Senate District 35 election.
Bev Scalze House DFL 54B She won the Senate District 42 election.
Torrey Westrom House R 11A He won the Senate District 12 election.

Members seeking another office in 2012

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT OFFICE NOTES
Chris Gerlach Senate R 37 Dakota County Commissioner He was elected Dakota County Commissioner.
Linda Higgins Senate DFL 58 Hennepin County Commissioner She was elected Hennepin County Commissioner.
Gretchen Hoffman Senate R 10 Congressional District 7 She sought the Republican party endorsement in Congressional District 7. She lost the endorsement to Lee Byberg and did not run in the primary or general elections.
Michael Jungbauer Senate R 48 Anoka County Commissioner He sought the Republican party endorsement in Senate District 31. He lost the endorsement to Michelle Benson. He then decided to run for Anoka County Commissioner. He lost the primary.
Mary Jo McGuire Senate DFL 66 Ramsey County Commissioner She sought the Democratic-Farmer-Labor party endorsement in Senate District 66. She lost the endorsement to John Marty. She then decided to run for Ramsey County Commissioner and was elected.
Mike Parry Senate R 26 Congressional District 1 He earned the Republican party endorsement in Congressional District 1. He lost the primary to Allen Quist.
Kurt Bills House R 37B United States Senate He earned the Republican party endorsement for United States Senate. He won the primary election but lost the general election to Amy Klobuchar.
Ron Shimanski House R 18A McLeod County Commissioner He was elected McLeod County Commissioner.

Members defeated in the 2012 primary election

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT NOTES
Steve Smith House R 33A He lost the House District 33B primary to Cindy Pugh.

Members defeated in the 2012 general election

For additional details about election results, see Turnover in Minnesota Legislative Seats, 1970-present

LEGISLATOR BODY PARTY DISTRICT NOTES
John Carlson Senate R 4 Tom Saxhaug won the Senate District 5 election.
Ted Daley Senate R 38 Jim Carlson won the Senate District 51 election.
Joe Gimse Senate R 13 Lyle Koenen won the Senate District 17 election.
John Howe Senate R 28 Matt Schmit won the Senate District 21 election.
Benjamin Kruse Senate R 47 John Hoffman won the Senate District 36 election.
Ted Lillie Senate R 56 Susan Kent won the Senate District 53 election.
Pam Wolf Senate R 51 Alice Johnson won the Senate District 37 election.
Diane Anderson House R 38A Sandra Masin won the House District 51A election.
King Banaian House R 15B Zachary Dorholt won the House District 14B election.
Dave Hancock House R 2B Roger Erickson won the House District 2A election.
Larry Howes House R 4B John Persell won the House District 5A election.
Carolyn McElfatrick House R 3B Tom Anzelc won the House District 5B election.
Rich Murray House R 27A Shannon Savick won the House District 27A election.
Kirk Stensrud House R 42A Yvonne Selcer won the House District 48A election.
Bruce Vogel House R 13B Mary Sawatzky won the House District 17B election.
Doug Wardlow House R 38B Laurie Halverson won the House District 51B election.