Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Sanborn, Jr., John B.

House 1913-14 (District 37); House 1915-16 (District 42)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/9/1883
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 3/7/1964
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Central High School, Saint Paul; Secondary; Graduate
University of Minnesota; College Graduate;
St. Paul College of Law; Law Degree; Admitted to the Bar, Fall 1906

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Insurance Commission, Minnesota (Commissioner); 1917 to ? [Appointed]
State Board/Commission/Council: Tax Commission, Minnesota; 1920 to ? [Appointed]
Judge: Ramsey County District Court, Minnesota (Appointed by Governor J. A. O. Preus); 1922 to 1925

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Helen Straw Clarke (married on May 18, 1907)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
John Benjamin Sanborn  - Father

GENERAL NOTES

He is buried in Oakland Cemetery in Saint Paul, Ramsey County, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: House
District: 42
Elected: 11/3/1914
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1915 to 1/1/1917
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks and Banking
  • Game and Fish
  • Insurance
  • Judiciary
  • Judiciary: Courts and Court Officers (Chair)
  • Judiciary: Remedial Law
  • Public Accounts and Expenditures
  • Reapportionment
  • University and University Lands
  • Workmens Compensation (Chair)

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 37
Elected: 11/5/1912
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Republican
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • Labor and Labor Legislation
  • Public Accounts and Expenditures
  • Taxes and Tax Laws
  • Workmens Compensation (Chair)
No other information has been entered for this legislator.