Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Rider, Henry Adelbert "H.A."

House 1903-06 (District 48)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Crow Wing, Morrison

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/16/1851
Birth Place: North Adams, Massachusetts
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1931
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.A.
City of Residence (when first elected): Little Falls
Occupation (when first elected): Real Estate Business/Former Employee, Engineering Department, Northern Pacific Railway Company; then Mexican National, Mexico City/Former Engineer in Charge of Bridges, Canadian Pacific

EDUCATION

Common Schools; Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Little Fall, Minnesota (Board of Aldermen); 1??? to 1???
School Board/Administration: Little Falls, Minnesota (School Board Member); 1??? to 1???
County Government: Morrison County, Minnesota (County Sheriff, 6 years); 1894 to 1??? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Emma J. Merrick (married in January 1886)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of English ancestry.

He was raised on a farm.

He came to Minnesota in 1878. He moved to Minneapolis, Minnesota in 1883. He moved to Little Falls, Minnesota in 1886.

"In politics Mr. Rider has always been a Republican..." (Progressive Men of Minnesota, 1897)

He was a member fo the Masons, the International Order of Odd Fellows (I.O.O.F), the Ancient Order of United Workmen (A.O.U.W.), Knights of the Maccabees (K.O.T.M.), and M.W.O.A.

Religion provided by Progressive Men of Minnesota, 1897.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 48
Elected: 11/8/1904
Residence: Little Falls
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Crow Wing, Morrison
Occupation: Real Estate Business/Former Employee, Engineering Department, Northern Pacific Railway Company; then Mexican National, Mexico City/Former Engineer in Charge of Bridges, Canadian Pacific
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Forestry and Fire Protection
  • Game and Fish Laws
  • Logs and Lumber (Chair)
  • Railroads
  • Temperance Legislation

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 48
Elected: 11/4/1902
Residence: Little Falls
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Crow Wing, Morrison
Occupation: Real Estate Business/Former Employee, Engineering Department, Northern Pacific Railway Company; then Mexican National, Mexico City/Former Engineer in Charge of Bridges, Canadian Pacific
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Legislative Expenses
  • Logs and Lumber (Chair)
  • Railroads
  • Temperance Legislation