Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Fredriksen, F. O.

House 1925-28 (District 1)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Houston

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/22/1888
Birth Place: Oslo
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Caledonia
Occupation (when first elected): Pastor, Lutheran Church

EDUCATION

Treider Business College, Norway; Postsecondary;
Aars and Voss College; Attended College;
Luther Theological Seminary, St. Paul; Masters Degree; 1918

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army Reserve (Captain); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mae Larson (married in 1918)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1906.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1927.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: House
District: 01
Elected: 11/2/1926
Residence: Caledonia
Term of Office: 1/4/1927 to 1/7/1929
Counties Represented: Houston
Occupation: Pastor, Lutheran Church/Captain, U.S. Army Reserve
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education
  • Military Affairs
  • Municipal Affairs
  • Public Highways
  • Reapportionment
  • Taxes and Tax Laws

44th Legislative Session (1925-1926)

  Session Details
Body: House
District: 01
Elected: 11/4/1924
Residence: Caledonia
Term of Office: 1/6/1925 to 1/3/1927
Counties Represented: Houston
Occupation: Pastor, Lutheran Church
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Crime Prevention
  • Municipal Affairs
  • Public Welfare and Social Legislation
  • Railroads and Motor Vehicle Transportation
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools