Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Howard, Michael "Mike"

House 2019-Present (District 50A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/17/1983 (uncertain)
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Mike
City of Residence (when first elected): Richfield
Occupation (when first elected): Communications

EDUCATION

Augsburg College; B.A.; Political Science

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Intern for United States Senator Paul Wellstone in his Campaign Office; [Dates Unknown]
State Legislative Staff: Minnesota Senate (Legislative Clerk); 2007 to 2007
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Communications Specialist); 07/2007 to 08/2011
State Agency: Minnesota Department of Education (Public Affairs Manager); 08/2011 to 12/2011
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Communications Director for the House DFL Caucus); 11/2011 to 12/2016
Municipal Council/Aldermen: Richfield, Minnesota (City Council); 01/2012 to 2016 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sarah
Children: Two child: Calvin, Ellie
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 780

SESSIONS SERVED

92nd Legislative Session (2021-2022)

  Session Details
Body: House
District: 50A
Elected: 11/3/2020
Residence: Richfield
Term of Office: 1/5/2021 to 1/2/2023
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Public relations
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Higher Education Finance and Policy Minutes
  • Housing Finance and Policy Minutes
  • Housing Finance and Policy: Preventing Homelessness Division Minutes
  • Taxes Minutes
Leadership Position: Assistant Majority Leader

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 50A
Elected: 11/6/2018
Residence: Richfield
Term of Office: 1/8/2019 to 1/4/2021
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Communications
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce Minutes
  • Rules and Legislative Administration Minutes
  • Ways & Means: Housing Finance & Policy Division Minutes
  • Ways & Means: Public Safety and Criminal Justice Reform Finance & Policy Division Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2019 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator