Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Maye Quade, Erin K.

House 2017-2018 (District 57A); Senate 2023-Present (District 56)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/12/1986
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Lutheran
Reported Minority: Black
Other Names:
City of Residence (when first elected): Apple Valley
Occupation (when first elected): Community Representative

EDUCATION

Eastview High School; Secondary; 2004
University of St. Thomas; B.A.; Political Science and Justice and Peace Studies

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States House of Representatives (Staff for U.S. Representative Keith Ellison); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Alyse
Children: One child: Hattie (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: Ending childhood hunger, veterans issues, reproductive health, rights, and justice, pregnancy and parenting, public education, climate.

She founded the Childhood Hunger Caucus.

In 2018, she was named as running mate for lieutenant governor by gubernatorial candidate Erin Murphy. The team lost the primary.

She, Clare Oumou Verbeten, and Zaynab Mohamed are the first Black women to serve in the Minnesota Senate. (Sahan Journal)

She and Clare Oumou Verbeten are the first openly LGBTQ women to serve in the Minnesota Senate. (VictoryFund.org)

Religion reported on the Senate floor, April 24, 2023.

Total Days Served: 1270

SESSIONS SERVED

93rd Legislative Session (2023-2024)

  Session Details
Body: Senate
District: 56
Elected: 11/8/2022
Residence: Apple Valley
Term of Office: 1/3/2023 to 1/11/2027
Counties Represented: Dakota
Occupation: Non-profit Director for Gender Justice
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Finance
  • Education Policy
  • Human Services
  • State and Local Government and Veterans

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 57A
Elected: 11/8/2016
Residence: Apple Valley
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Dakota
Occupation: Community Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2017 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Job Growth & Energy Affordability Policy and Finance Minutes
  • State Government Finance: Veterans Affairs Division Minutes
No other information has been entered for this legislator. These files are available in the Legislative Reference Library.

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator