Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, Conrad "August Gunnard Conrad"

House 1929-1932 (District 56)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Chisago, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/13/1889
Birth Place: Almelund, Minnesota
Birth County: Chisago
Birth Country: United States
Date of Death: 3/16/1959
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: August Gunnard Conrad
City of Residence (when first elected): Almelund
Occupation (when first elected): General Merchandise Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mamie Cathrial Froberg
Children: Seven children: Myrtle Evelyn, Mae Lorene, and Beatrice Ardella (daughters); Byron Curtis, Rodney Clifford, Dean Van Gordon, and Lowell Wendell (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

47th Legislative Session (1931-1932)

  Session Details
Body: House
District: 56
Elected: 11/4/1930
Residence: Almelund
Term of Office: 1/6/1931 to 1/2/1933
Counties Represented: Chisago, Pine
Occupation: General Merchandise Business
Party: Not Available
Committees:
  • Civil Administration
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Military Affairs
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • State and County Fairs
  • State Parks
  • Towns and Counties

46th Legislative Session (1929-1930)

  Session Details
Body: House
District: 56
Elected: 11/6/1928
Residence: Almelund
Term of Office: 1/8/1929 to 1/5/1931
Counties Represented: Chisago, Pine
Occupation: General Merchandise Business
Party: Not Available
Committees:
  • Civil Administration
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Crime Prevention
  • Military Affairs
  • State Development and Immigration
  • State Prison
No other information has been entered for this legislator.