Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stowe, Martin

House 1875-76 (District 39)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Douglas

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1831
Birth Place: Massachusetts
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brandon
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1866.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/2/1875
Residence: Brandon
Term of Office: 1/4/1876 to 1/1/1877
Counties Represented: Douglas
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Military Affairs (Chair)
  • Railroads

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/3/1874
Residence: Brandon
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Douglas
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Military Affairs
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.