Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stone, William T. "W.T."

House 1911-14 (District 53)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hubbard, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1856
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: W.T.
City of Residence (when first elected): Park Rapids
Occupation (when first elected): Practicing Medicine

EDUCATION

Wayland Academy, Beaver Dam, Wisconsin; Elementary School;
Wisconsin University; Attended College;
Hahnemann, Chicago, Illinois; Medical Degree; 1882
P. and S. Chicago, Illinois; Medical Degree; 1897
Columbia Laboratory; Medical Degree; 1898

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Fox Lake, Wisconsin when he was about two years old. He lived in St. Cloud, Minnesota from 1882-1896. He moved to Park Rapids, Minnesota in 1898.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/5/1912
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Hubbard, Todd, Wadena
Occupation: Practicing Medicine
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Labor and Labor Legislation
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Health and Pure Food
  • School for Defectives
  • State Hospitals (Chair)
  • Transportation

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/8/1910
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Hubbard, Todd, Wadena
Occupation: Practicing Medicine
Party: Republican
Committees:
  • Labor and Labor Legislation
  • Prison Labor
  • Public Accounts and Expenditures
  • School for Defectives
  • State and Other Libraries
  • State Prison and Reformatory
No other information has been entered for this legislator.