Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stone, Clarence E. "Cal."

House 1909-12 (District 36)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1859
Birth Place: Madison, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Cal.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Selling Timber Lands

EDUCATION

Public Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1880.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/8/1910
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Selling Timber Lands/Former Passenger Agent, Great Northern Railway
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Dairy Products and Live Stock
  • General Legislation
  • Immigration
  • Public Buildings
  • Reapportionment
  • Rules and Joint Rules
  • State Fair
  • Taxes and Tax Laws
  • Tri-County (Hennepin, Ramsey and St. Louis Counties) (Chair)

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/3/1908
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Selling Timber Lands
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking
  • Express, Telegraph and Electric Railways
  • Immigration (Chair)
  • Insurance
  • Public Accounts and Expenditures
No other information has been entered for this legislator.