Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stewart, Charles N.

House 1868 (District 12); House 1870 (District 12)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1816
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1886
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Stewartville
Occupation (when first elected): Miller/Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

12th Legislative Session (1870)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/2/1869
Residence: Stewartville
Term of Office: 1/4/1870 to 1/2/1871
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Miller/Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufacture
  • Banks
  • Ways and Means (Chair)

10th Legislative Session (1868)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/5/1867
Residence: Stewartville
Term of Office: 1/7/1868 to 1/4/1869
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Miller/Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Commerce (Chair)
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.