Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stanchfield, Eugene M. "E.M."

House 1937-40 (District 31)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/30/1879 (uncertain)
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1943
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.M.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Union Representative

EDUCATION

Minneapolis Public Schools; Elementary School;
Minneapolis Public Schools; Secondary;
Minnesota College of Law; Law Degree;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Maude Pratt (married in 1903)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1937, and 1939)

He helped start the Farmer Labor Association and helped organize the Working Peoples Nonpartisan League. (Minnesota Legislative Manuals, 1937, and 1939)

Toensing lists his birth year as 1880. The Minnesota Legislative Manual, 1939 lists 1879.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/8/1938
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Union Representative
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1937, and 1939)
Committees:
  • Banking
  • Civil Administration
  • Relief
  • Veterans Affairs
  • Workmens Compensation

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/3/1936
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1937 to 1/2/1939
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Union Representative
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Farmer-Labor Party. (Minnesota Legislative Manuals, 1937, and 1939)
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Emergency Relief
  • Labor
  • Soldiers Home, State Bonus and Ex-Service Men
  • Taxes and Tax Laws
  • Workmens Compensation
No other information has been entered for this legislator.