Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stacy, C. E.

House 1878-80 (District 10)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826
Birth Place: Vermont
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Stacey
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing, and the St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877 list his last name as Stacy. The Minnesota Legislative Manual, 1878 lists both Stacy and Stacey.

He came to Minnesota in 1867.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/5/1878
Residence: Rochester
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Inebriate Asylum (Chair)
  • Public Lands

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/6/1877
Residence: Rochester
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Inebriate Asylum (Chair)
  • Joint Relief from Grasshopper Devastation Special
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.