Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Schwartz, Martin

House 1911-14 (District 27)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Le Sueur

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place: Minnesota
Birth County: Le Sueur
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Ottawa
Occupation (when first elected): Dairy Farm Owner and Operator/Secretary and Manager, Ottawa Co-operative Dairy Association

EDUCATION

Ottawa Schools; Elementary School;
Ottawa Schools; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Ottawa, Minnesota (Township Treasurer, 10 years); 1??? to 19??
School Board/Administration: Ottawa, Minnesota (School District Treasurer); 1??? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was raised on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/5/1912
Residence: Ottawa
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Dairy Farm Owner and Operator
Party: Democratic
Committees:
  • Appropriations
  • Dairy Products and Live Stock
  • Education
  • Soldiers Home
  • State Normal Schools
  • Transportation

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/8/1910
Residence: Ottawa
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Dairy Farm Owner and Operator/Secretary and Manager, Ottawa Co-operative Dairy Association
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Roads and Bridges
  • Soldiers Home
  • State Prison and Reformatory
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.