Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ringdal, Peter M. "P.M."

Senate 1895-98 (District 51)

Party when first elected:  Populist

Counties Served:  Beltrami, Norman, Polk

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1861
Birth Place: Minnesota
Birth County: Goodhue
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: P.M.
City of Residence (when first elected): Crookston
Occupation (when first elected): Marble Worker/Former Telegraph Operator, C. & N.W. Railway Company and Other Companies

EDUCATION

Goodhue County Public Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Polk County, Minnesota in August 1888.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 51
Elected: 11/6/1894
Residence: Crookston
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Beltrami, Norman, Polk
Occupation: Marble Worker/Former Telegraph Operator, C. & N.W. Railway Company and Other Companies
Party: Populist
Committees:
  • Drainage
  • Forestry and Fire Protection
  • Grain and Warehouse
  • Indian Affairs
  • Roads and Bridges

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 51
Elected: 11/6/1894
Residence: Crookston
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Beltrami, Norman, Polk
Occupation: Marble Worker/Former Telegraph Operator, C. & N.W. Railway Company and Other Companies
Party: Populist
Committees:
  • Drainage
  • Engrossment
  • Grain and Warehouse
  • Indian Affairs
  • Mines and Minerals
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.