Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Renz, F. A.

House 1859-60 (District 19); House 1865 (District 6)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1907
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Chaska
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1851.

Total Days Served: 762

SESSIONS SERVED

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/8/1864
Residence: Chaska
Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Emigration (Chair)
  • Military Affairs

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 10/11/1859
Residence: Chaska
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Carver, Wright
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Emigration
  • Engrossment (Chair)
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.