Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Rachie, Elias

House 1905-08 (District 18)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Lac Qui Parle

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1875
Birth Place: Minnesota
Birth County: Yellow Medicine
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1950
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Madison
Occupation (when first elected): Engagaed in the Practice of Law/Formerly Taught School, 3 years

EDUCATION

Minnesota Common Schools; Elementary School;
Red Wing Seminary; Secondary; Graduate, 1893
University of Minnesota; B.L.;
University of Minnesota; M.A.;
University of Minnesota, Law School; LL.B.;
University of Minnesota; Ph.D.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/6/1906
Residence: Madison
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Lac Qui Parle
Occupation: Engagaed in the Practice of Law/Formerly Taught School, 3 years
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Constitutional Law
  • Public Buildings
  • Sleeping Car and Private Car Lines
  • Towns and Counties (Chair)

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/8/1904
Residence: Madison
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Lac Qui Parle
Occupation: Engagaed in the Practice of Law/Formerly Taught School, 3 years
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Courts and Judicial Offices
  • Judiciary: Probate Law
  • Taxes and Tax Laws
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.