Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Purdie, Thomas W. "T.W."

House 1859-60 (District 14); House 1878 (District 5)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Faribault, Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/3/1828 (uncertain)
Birth Place: Holehouse Lesmahagow
Birth County:
Birth Country: Scotland
Date of Death: 6/21/1908
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: T.W.
City of Residence (when first elected): Freeborn
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (when first elected); Tillie Louise Crandal (married on December 18, 1860; family members list his marriage year as 1860, the 1911 History of Freeborn County lists 1859)
Children: Four children: Jane, Margaret, David, and Marion
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1835, the 1911 History of Freeborn County lists 1829, family members list 1828.

He came to Minnesota in 1857.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 762

SESSIONS SERVED

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/6/1877
Residence: Freeborn
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Claims
  • Rules and Joint Rules

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 10/11/1859
Residence: Freeborn
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Faribault, Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands (Chair)
No other information has been entered for this legislator.