Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Proper, Erastus K. "E.K."

House 1868-69 (District 15)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dodge, Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.K.
City of Residence (when first elected): Mantorville
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

11th Legislative Session (1869)

  Session Details
Body: House
District: 15
Elected: 11/3/1868
Residence: Mantorville
Term of Office: 1/5/1869 to 1/3/1870
Counties Represented: Dodge, Mower
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Insurance Companies
  • Railroads
  • Towns and Counties (Chair)

10th Legislative Session (1868)

  Session Details
Body: House
District: 15
Elected: 11/5/1867
Residence: Mantorville
Term of Office: 1/7/1868 to 1/4/1869
Counties Represented: Dodge, Mower
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Insurance
  • Joint Printing (Chair)
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.