Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Prestegard, John

House 1935-38 (District 13)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Granite Falls
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/3/1936
Residence: Granite Falls
Term of Office: 1/5/1937 to 1/2/1939
Counties Represented: Yellow Medicine
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Civil Administration
  • Cooperatives and Cooperation
  • Education
  • Liquor Control
  • Markets and Marketing
  • Public Domain
  • Soldiers Home, State Bonus and Ex-Service Men
  • State Development and Immigration (Chair)

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/6/1934
Residence: Granite Falls
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Yellow Medicine
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control
  • Corporations
  • Drainage
  • Education
  • Printing and Publishing
  • Soldiers Home, State Bonus and Ex-Service Men
  • State Parks
No other information has been entered for this legislator.