Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Pope, Isaac

House 1866-67 (District 8)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Morristown
Occupation (when first elected): Cooper (Barrel/Cask Maker)

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

9th Legislative Session (1867)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 11/6/1866
Residence: Morristown
Term of Office: 1/8/1867 to 1/6/1868
Counties Represented: Rice
Occupation: Cooper (Barrel/Cask Maker)
Party: Republican
Committees:
  • Charitable Institutions (Chair)
  • Claims
  • Enrollment

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 11/7/1865
Residence: Morristown
Term of Office: 1/2/1866 to 1/7/1867
Counties Represented: Rice
Occupation: Cooper (Barrel/Cask Maker)
Party: Not Available
Committees:
  • Elections (Chair)
No other information has been entered for this legislator.