Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Parker, Charles A. "Chas. A."

House 1895-98 (District 23)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1846 (uncertain)
Birth Place: North Clarendon, Vermont
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1940
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Chas. A.
City of Residence (when first elected): Newport
Occupation (when first elected): Real Estate Business

EDUCATION

Vermont Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Washington County, Minnesota (Held Numerous County Offices); 18?? to 18??
Municipal Government: Newport, Minnesota (Held Numerous Town Offices); 18?? to 18??
Military: 7th Regiment, Vermont Volunteer Infantry (United States Civil War, Under General Butler in the Department of New Orleans, he was given a disability discharge); 1861 to 1862

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1845. The Minnesota Legislative Manual, 1897 lists 1846.

He came to Newport, Minnesota in the spring of 1863.

He was given a disability discharge from his military service in the United States Civil War.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/3/1896
Residence: Newport
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Washington
Occupation: Real Estate
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Railroads
  • Soldiers Home
  • Temperance Legislation

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/6/1894
Residence: Newport
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Washington
Occupation: Real Estate Business
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Grain and Warehouse
  • Roads and Bridges
  • State Prison and Reformatory
No other information has been entered for this legislator.