Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Palm, Philip J. "Phil"

Senate 1951-54 (District 26)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Meeker

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/9/1906
Birth Place: Litchfield, Minnesota
Birth County: Meeker
Birth Country: United States
Date of Death: 5/13/1959
Gender: Male
Religion: Lutheran, Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names: Phil
City of Residence (when first elected): Litchfield
Occupation (when first elected): Newspaper Editor, Meeker County News/Associated Press (AP) and Minneapolis Tribune Employee

EDUCATION

Litchfield Public Schools; Elementary School;
Litchfield High School; Secondary;
University of Minnesota; Bachelors Degree; Journalism
Hamline University; College Graduate; 1930

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Litchfield, Minnesota (City Tax Assessor); 1932 to 1934
Military: United States Army (World War II); 194? to 194?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Delzelle Longworth (married on May 30, 1932)
Children: No children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was an employee of the Associated Press (AP) and the Minneapolis Tribune, 1933-1951 (except for his years of service in World War II).

"Politically, he was affiliated with the Democrat-Farmer-Labor party." (Minnesota Journal of the Senate, March 29, 1961, p. 1094)

He died in Litchfield, Minnesota.

"Senator Palnl was active in the Lutheran church as a youth and at the time of his death was a member of the Episcopal
church at Litchfield." (Minnesota Journal of the Senate, March 29, 1961, p. 1094)

Religion provided by the Minnesota Journal of the Senate, March 29, 1961, p. 1094.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

58th Legislative Session (1953-1954) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/7/1950
Residence: Litchfield
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Meeker
Occupation: Commercial Printer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Drainage
  • Reapportionment
  • Soldiers Welfare and Soldiers Home
  • State and County Fairs
  • University

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/7/1950
Residence: Litchfield
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Meeker
Occupation: Newspaper Editor, Meeker County News/Associated Press (AP) and Minneapolis Tribune Employee
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Drainage
  • Reapportionment
  • Soldiers Welfare and Soldiers Home
  • State and County Fairs
  • University