Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Norrish, John F. "J.F."

House 1876 (District 20); House 1881-82 (District 20)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1828
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1897
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.F.
City of Residence (when first elected): Hastings
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856 or 1858.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/2/1880
Residence: Hastings
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Dakota
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Finance
  • Railroads

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/2/1875
Residence: Hastings
Term of Office: 1/4/1876 to 1/1/1877
Counties Represented: Dakota
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.