Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Noot, William "Wm."

Territorial House 1853-54 (District 2)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1811
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Prussia
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Wm.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 2nd Minnesota Infantry, Company G (United States Civil War); 186? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to St. Paul, Minnesota in 1847.

He translated Governor Ramsey's first message into German.

He is listed as a Democrat in the 1852 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 331)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

5th Territorial Legislative Session (1854)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 02
Elected: 10/12/1853
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1854 to 1/2/1855
Counties Represented: Ramsey
Occupation: None Listed
Party: Democratic Party Notes: He is listed as a Democrat in the 1853 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 346)
Committees:
  • Enrolled Bills
  • Internal Improvements
  • Legislative Expenditures (Chair)
  • Militia

4th Territorial Legislative Session (1853)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 02
Elected: 10/12/1852
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1853 to 1/3/1854
Counties Represented: Ramsey
Occupation: None Listed
Party: Democratic Party Notes: He is listed as a Democrat in the 1852 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 331)
Committees:
  • Estates and Escheats
  • Militia
  • Territorial Affairs
No other information has been entered for this legislator.