Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Neubauer, August F.

House 1899-1902 (District 31)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Woodbury
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to St. Paul, Minnesota in 1859. He moved to Woodbury Township, Washington County, Minnesota in 1871.

Toensing lists his city of residence as Newport.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/6/1900
Residence: Woodbury
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Enrollment
  • Manufacturers
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Public Lands
  • State Prison and Reformatory
  • Towns and Counties

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/8/1898
Residence: Woodbury
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Logs and Lumber
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.