Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Nelson, N. J.

House 1927-30 (District 9)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint James
Occupation (when first elected): Retired Farmer/Former President, Farmers and Merchants State Bank

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: St. James?, Minnesota (City Assessor, 4 years); 1??? to 1???
School Board/Administration: Watonwan County, Minnesota (School District Clerk, 24 years); 1??? to 1???
School Board/Administration: Independent School District No. 20, Minnesota (School Board Member); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was raised in Nelson Township, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

46th Legislative Session (1929-1930)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/6/1928
Residence: Saint James
Term of Office: 1/8/1929 to 1/5/1931
Counties Represented: Watonwan
Occupation: Retired Farmer/Farm Owner, Nelson, Township
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Aircraft and Airways
  • Civil Administration
  • Drainage
  • Public Health and Hospitals
  • Public Highways
  • Towns and Counties

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/2/1926
Residence: Saint James
Term of Office: 1/4/1927 to 1/7/1929
Counties Represented: Watonwan
Occupation: Retired Farmer/Former President, Farmers and Merchants State Bank
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Civil Administration
  • Drainage
  • Public Health and Hospitals
  • Public Highways
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.