Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Murray, Frank

Senate 1911-14 (District 22)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Renville

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/12/1870 (uncertain)
Birth Place: Medo, Minnesota
Birth County: Blue Earth
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1937
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bird Island
Occupation (when first elected): Practicing Law/Formerly Taught School, several terms

EDUCATION

Medo Township Schools; At Least Elementary School;
Mankato State Normal School; Attended College;
Read Law; W.R. Geddes of Mankato, Minnesota; Admitted to the Bar, January 31, 1896

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Janesville, Minnesota (Township Clerk); 189? to 1??? [Elected]
Municipal Government: Janesville, Minnesota (Village Recorder); 189? to 1??? [Elected]
Municipal Attorney: Janesville, Minnesota (Village Attorney); 189? to 1??? [Elected]
Municipal Government: Bird Island, Minnesota (Village Recorder, 2 years); 19?? to 19??
Municipal Attorney: Bird Island, Minnesota (Village Attorney, 6 years); 19?? to 19??
County Attorney: Renville County, Minnesota; 1902 to 01/01/1911 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Madeline Pratschner (married on October 2, 1907)
Children: Two children: Eileen, and Francis
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was raised on a farm.

He moved to Bird Island, Renville County, Minnesota on March 15, 1900.

History of Renville County lists his birth date as July 7. The Minnesota Legislative Manual, 1911 lists July 12.

Religion provided by The History of Renville County, Minnesota, 1916.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 22
Elected: 11/8/1910
Residence: Bird Island
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Renville
Occupation: Practicing Law/Formerly Taught School
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Dairy Products and Live Stock (Chair)
  • Enrollment
  • Judiciary
  • Lands, Mines and Minerals
  • Public Accounts and Expenditures
  • Taxes and Tax Laws

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: Senate
District: 22
Elected: 11/8/1910
Residence: Bird Island
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Renville
Occupation: Practicing Law/Formerly Taught School, several terms
Party: Republican
Committees:
  • Enrollment
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Judiciary
  • Labor
  • Public Accounts and Expenditures (Chair)
  • Roads and Bridges
  • State Prison