Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Moulton, Justin P. "J.P."

House 1863-64 (District 12)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1828
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.P.
City of Residence (when first elected): Marion
Occupation (when first elected): Hotel Keeper

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

6th Legislative Session (1864)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/3/1863
Residence: Marion
Term of Office: 1/5/1864 to 1/2/1865
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Hotel Keeper
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands (Chair)
  • Railroads
  • Ways and Means

5th Legislative Session (1863)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/4/1862
Residence: Marion
Term of Office: 1/6/1863 to 1/4/1864
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Hotel Keeper
Party: Not Available
Committees:
  • Banks
  • Joint in Reference to the Execution and Removal of the Indians Special
  • Printing
  • Public Buildings (Chair)
No other information has been entered for this legislator.