Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Morrison, H. G.O.

House 1859-60 (District 3); House 1861 (District 7)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1817
Birth Place: Livermore, Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Pine Bend, Dakota County
Occupation (when first elected): Miller/Lawyer

EDUCATION

Studied Law; Admitted to the Practice, 1848

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislator (Not Minnesota): Maine Senate; 1841 to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to St. Anthony Falls, Minnesota in 1855. He relocated to Dakota County soon after that. After he left office he also lived in St. Paul, Minnesota. He then moved to Minneapolis, Minnesota in 1873.

Total Days Served: 762

SESSIONS SERVED

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/6/1860
Residence: Pine Bend, Dakota County
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Dakota
Occupation: Lawyer/Miller
Party: Not Available
Committees:
  • Incorporations
  • Ways and Means (Chair)

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 10/11/1859
Residence: Pine Bend, Dakota County
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Dakota
Occupation: Miller/Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands
  • Railroads and Railroad Lands
  • State Affairs (Chair)
No other information has been entered for this legislator.