Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Milne, John O. "J.O."

Senate 1872 (District 41)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Becker, Beltrami, Clay, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Todd, Traverse, Wadena, Wilkin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/1/1839
Birth Place: Pocasset, Massachusetts
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 9/5/1907
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.O.
City of Residence (when first elected): Sauk Centre
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Grain Weighing Board (Assistant Weigh Master); 1??? to 1???
School Board/Administration: Duluth, Minnesota (School Board, President); 1??? to 1???
Military: 1st Minnesota Volunteer Infantry Regiment, Company I (United States Civil War, Battle of Bull Run); 06/01/1861 to 12/16/1861

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Minnie Bronson (married in 1863)
Children: Four children: (1 son, 3 daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

"Another [recruit] was John Milne, who was left for dead after the battle [at Bull Run] and lay 'dimly conscious from loss of blood' for forty-eight hours before a Confederate burial party picked him up. He was 'jarred' in great pain to Richmond, Virginia, in a train of cattle cars. In the confederate capital, Milne had the good fortune to meet another prisoner, Dr. Jacob H. Stewart of St. Paul, the regimental surgeon. Stewart dressed Milne's wounds and helped him recover sufficiently to be exchanged." (Minnesota in the Civil War, St, Paul, Minn.: Minnesota Historical Society, 2000, p. 7.)

He settled in Minnesota in 1857. He lived in Lebanon, Dakota County, Minnesota before the United States Civil War. He later moved to Duluth, Minnesota.

Total Days Served: 371

SESSIONS SERVED

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: Senate
District: 41
Elected: 11/7/1871
Residence: Sauk Centre
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Becker, Beltrami, Clay, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Todd, Traverse, Wadena, Wilkin
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Change of Names
  • Enrollment
  • State Charitable Institutions
  • Towns and Counties (Chair)
No other information has been entered for this legislator.