Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Miller, Hubert H. "H.H."

House 1873 (District 23); House 1875 (District 23)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1847
Birth Place: Chicago, Illinois
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1892
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.H.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Publisher; Business Manager, Wanderer/Printer's Trade

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of German ancestry.

He came to St. Paul, Minnesota in 1856.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/3/1874
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Publisher
Party: Not Available
Committees:
  • Military Affairs
  • Soldiers Orphans

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 23
Elected: 11/5/1872
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Publisher; Business Manager, Wanderer/Printer's Trade
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Insurance
  • Ways and Means