Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Melby, Christian K. "C.K."

House 1907-10 (District 17)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Lincoln, Lyon, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1868
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1936
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.K.
City of Residence (when first elected): Minneota
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Lyon County, Minnesota (County Commissioner); 1??? to 1???
County Board/Commissioner: Lyon County, Minnesota (Board of Supervisors, Chair); 1??? to 1???
County Government: Lyon County, Minnesota (Assessor); 1??? to 1???
School Board/Administration: Lyon County, Minnesota (School Board Member); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Minnesota in 1881. He then moved to North Dakota in 1883. He returned to Minnesota in 1890 and settled in Lyon County.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/3/1908
Residence: Minneota
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Lincoln, Lyon, Yellow Medicine
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Crimes and Punishment (Chair)
  • General Legislation
  • Public Lands
  • Reapportionment
  • Temperance

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/6/1906
Residence: Minneota
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Lincoln, Lyon, Yellow Medicine
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • General Legislation
  • Public Lands
  • Reapportionment
  • State School at Owatonna and Agricultural School
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.