Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Mattson, G. H.

House 1909-12 (District 63)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Kittson, Marshall, Roseau

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1872
Birth Place: Dassel, Minnesota
Birth County: Meeker
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Roseau
Occupation (when first elected): Land Business

EDUCATION

Gustavus Adolphus College, St. Peter, Minnesota; College Graduate; 1899

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Roseau County, Minnesota (County Superintendent of Schools, 8 years); 1??? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Roseau, Minnesota in 1899.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/8/1910
Residence: Roseau
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Kittson, Marshall, Roseau
Occupation: Newspaper Publisher/Real Estate Business
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Education
  • Game and Fish
  • General Legislation (Chair)
  • Printing
  • Public Lands
  • Reapportionment
  • Taxes and Tax Laws

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/3/1908
Residence: Roseau
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Kittson, Marshall, Roseau
Occupation: Land Business
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Education
  • Game and Fish
  • Local Bills
  • Roads and Bridges
  • Temperance
  • Towns and Counties
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.