Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Masters, Robert C. "R.C."

House 1857-58 (District 3), House 1866 (District 7)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/26/1809
Birth Place: Virginia
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: R.C.
City of Residence (when first elected): Waterford
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855. He moved to Little Falls, Minnesota in 1878.

Total Days Served: 1106

SESSIONS SERVED

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/7/1865
Residence: Waterford
Term of Office: 1/2/1866 to 1/7/1867
Counties Represented: Dakota
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Incorporations
  • Railroads

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 10/13/1857
Residence: Waterford
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Dakota
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Education and Science (Chair)
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
Robert C. Masters of Waterford, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database