Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Mason, John Wintermute "J.W."

House 1874 (District 41)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Becker, Beltrami, Clay, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Todd, Traverse, Wadena, Wilkin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/6/1846
Birth Place: LaPeer, Michigan
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 8/7/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.W.
City of Residence (when first elected): Fergus Falls
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Groveland Seminary, Minnesota; Attended College; 3 Years
Carleton College, Northfield, Minnesota; Attended College; 1 Year
Read Law; Office of Grove B. Cooley, of Mantorville, Minnesota; Admitted to the Bar, 1871

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Fergus Falls, Minnesota (Charter Commission); 18?? to 19??
Municipal Attorney: Fergus Falls, Minnesota; 18?? to 1???
Military: 1st Minnesota Heavy Artillery, Battery B (United States Civil War); 186? to 186?
School Board/Administration: Fergus Falls, Minnesota (School Board Member, President, First One); 1872 to 1876 [Elected]
Municipal Mayor: Fergus Falls, Minnesota (City Mayor, First One); 1881 to 18??
State Agency: Fergus Falls, Minnesota (State Hospital for the Insane, Board of Trustees); 1891 to 1901
Municipal Mayor: Fergus Falls, Minnesota (City Mayor); 1894 to 1??? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (while in office); Fannie S. Safford (married on June 9, 1875; she died on July 9, 1923)
Children: No children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1861. He moved to Fergus Falls, Minnesota on June 7, 1871.

He died at home in Fergus Falls, Minnesota. He was buried in Mount Faith Cemetery.

Total Days Served: 364

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/4/1873
Residence: Fergus Falls
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Becker, Beltrami, Clay, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Todd, Traverse, Wadena, Wilkin
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Judiciary
  • Towns and Counties
Articles & Books By
Mason, John W. History of Otter Tail County, Minnesota, 2 Volumes. Indianapolis, Indiana: B. F. Bowen and Company, Inc., 1916.


Articles & Books About
John W. Mason (1846-1927). The Minnesota Legal History Project, January 6 , 2012.