Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Mansfield, William "Wm."

House 1895-98 (District 18)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Sibley

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place: Garland, Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1921
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Wm.
City of Residence (when first elected): New Auburn
Occupation (when first elected): Farmer/General Merchandise Business

EDUCATION

Maine Common Schools; Elementary School;
Maine Common High Schools; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Sibley County, Minnesota (County Board of Commissioners, 5 years); 18?? to 18??
Municipal Government: New Auburn, Minnesota (Town Treasurer, 14 years); 18?? to 18??
Military: 15th Maine Volunteer Infantry (War of the Rebellion/United States Civil War; 4 years, 8 months); 186? to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Iowa in the spring of 1867. He came to the lumbering districts of Wisconsin and Minnesota in the spring of 1868.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/3/1896
Residence: New Auburn
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Sibley
Occupation: Farmer/General Merchandise Business
Party: Republican
Committees:
  • Banks
  • Education
  • Forestry and Fire Protection (Chair)
  • Mines and Minerals
  • Soldiers Home
  • Temperance Legislation

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/6/1894
Residence: New Auburn
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Sibley
Occupation: Farmer/General Merchandise Business
Party: Republican
Committees:
  • Banks
  • Education
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Soldiers Home
No other information has been entered for this legislator.