Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Malone, Martin M.

Senate 1955-58 (District 17)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Le Sueur

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/2/1888
Birth Place: Montgomery, Minnesota
Birth County: Le Sueur
Birth Country: United States
Date of Death: 1/30/1962
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Montgomery
Occupation (when first elected): Retired Warehouse Superintendent and Foreman, Green Giant Canning Company

EDUCATION

Montgomery Parochial Schools; At Least Elementary School;
Montgomery Public Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Montgomery, Minnesota (City Council, Member); 19?? to 19??
Municipal Government: Montgomery, Minnesota (Fire Department, Chief); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Montgomery, Minnesota (City Park Board); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Emma Kasanda (married on November 14, 1911)
Children: Two children: Lucille and Irma (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Holy Redeemer Catholic Church in Montgomery, Minnesota.

Religion provided by In Memoriam.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 17
Elected: 11/2/1954
Residence: Montgomery
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Retired Warehouse Superintendent and Foreman, Green Giant Canning Company
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Banks and Banking
  • Dairy Products and Livestock
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Liquor Control
  • Public Institutions and Buildings
  • Soldiers Welfare and Soldiers Home

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: Senate
District: 17
Elected: 11/2/1954
Residence: Montgomery
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Retired Warehouse Superintendent and Foreman, Green Giant Canning Company
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Banks and Banking
  • Dairy Products and Livestock
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Liquor Control
  • Public Institutions and Buildings
  • Soldiers Welfare and Soldiers Home