Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

McDermid, Peter H. "P.H."

House 1874-75 (District 34)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Nicollet

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1827
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: P.H.
City of Residence (when first elected): Nicollet
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1853.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 34
Elected: 11/3/1874
Residence: Nicollet
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Railroads
  • State Library

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 34
Elected: 11/4/1873
Residence: Nicollet
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Railroads
  • State Library
No other information has been entered for this legislator.