Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lydiard, David A. "D.A."

House 1883-84 (District 29); House 1899-1900 (District 43)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1835
Birth Place: Nova Scotia
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: ??/??/1912
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: D.A.
City of Residence (when first elected): Long Lake
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 43
Elected: 11/8/1898
Residence: Long Lake
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Grain and Warehouse
  • Temperance Legislation
  • Towns and Counties

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/7/1882
Residence: Long Lake
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.