Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Littleton, Samuel T. "S.T."

House 1895-98 (District 13)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dodge

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/3/1858
Birth Place: Missouri
Birth County: Chariton
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1908
Gender: Male
Religion: Methodist Episcopal
Reported Minority: None Reported
Other Names: S.T.
City of Residence (when first elected): Kasson
Occupation (when first elected): Attorney/Former Teacher

EDUCATION

Country Schools; Elementary School; Log School House
Chariton County High School, Missouri; Secondary; High School Course Graduate, at the age of 16
Postsecondary; Constant Student of the Higher Branches
Studied Law; Admitted to the Bar, 1887

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Kasson, Minnesota (2 terms); 18?? to 18??
Municipal Council/Aldermen: Kasson, Minnesota (Village Council, President); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Laura A. Sheldon (married on February 5, 1881)
Children: One child, Three stepchildren: Charles, Eva, and Robert L. (stepchildren); Melvin Albertis (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of English ancestry on his father's side.

He moved to Kansas when he was 18 years old. He came to Minnesota in 1884. He lived in West Concord, Minnesota. He moved to Kasson, Minnesota in 1889.

"Mr. Littleton has always been a Republican." (Progressive Men of Minnesota, 1897)

He was a member of the Masons, Odd Fellows, Modern Woodmen, the Daughters of Rebekah, and the Sons of Veterans.

He was a member of the Methodist Episcopal Church.

Religion provide by Progressive Men of Minnesota, 1897.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/3/1896
Residence: Kasson
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Dodge
Occupation: Attorney/Former Teacher
Party: Republican
Committees:
  • Banks
  • Crimes and Punishment (Chair)
  • Judiciary
  • Municipal Legislation
  • Railroads

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/6/1894
Residence: Kasson
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Dodge
Occupation: Attorney/Former Teacher
Party: Republican
Committees:
  • Claims (Chair)
  • Elections
  • Engrossment
  • Judiciary
  • Judiciary: Commercial Law
  • Judiciary: Constitutional Law
  • Judiciary: General Legislation (Chair)
  • Judiciary: Pleading and Practice
  • Municipal Legislation