Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Linnell, O. M.

House 1881-82 (District 35); House 1883-84 (District 34)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Meeker

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1840
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: ??/??/1930
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Grove City
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1852.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: House
District: 34
Elected: 11/7/1882
Residence: Grove City
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885
Counties Represented: Meeker
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures (Chair)
  • Public Lands
  • State Reform School

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/2/1880
Residence: Grove City
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Meeker
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Federal Relations
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
No other information has been entered for this legislator.