Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lindsay, Thomas B. "T.B."

House 1872-73 (District 10)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843
Birth Place: New York City, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: T.B.
City of Residence (when first elected): Oronoco
Occupation (when first elected): Farmer/Former Mercantile Business/Taught School, Several Terms

EDUCATION

Graded Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was raised on a farm.

He moved to Minnesota in 1865.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/5/1872
Residence: Oronoco
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Immigration (Chair)
  • Railroads

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/7/1871
Residence: Oronoco
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer/Former Mercantile Business/Taught School, Several Terms
Party: Not Available
Committees:
  • Mines and Minerals
  • Roads, Bridges and Navigable Streams (Chair)