Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lindberg, R. J.

House 1911-14 (District 59)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Otter Tail

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1868
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Henning
Occupation (when first elected): Drug Business/Vice President and Director, Farmers' State Bank of Henning

EDUCATION

Minnesota Schools; At Least Elementary School;
Schools in Norway; Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Henning, Minnesota (Village Council, President); 19?? to 19??
School Board/Administration: Henning, Minnesota (Board of Education, President, several years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Jackson County, Minnesota with his parents in 1881 and moved to Henning, Minnesota in 1902.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/5/1912
Residence: Henning
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Drug Business/Vice President and Director, Farmers State Bank of Henning
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking (Chair)
  • Board of Control
  • Elections
  • Public Health and Pure Food
  • Telephone and Telegraph
  • Villages

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/8/1910
Residence: Henning
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Drug Business/Vice President and Director, Farmers' State Bank of Henning
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking
  • Elections
  • Insurance
  • Public Buildings
No other information has been entered for this legislator.