Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lindall, Jonas

Senate 1872-73 (District 28)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Aitkin, Chisago, Kanabec, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1844
Birth Place: Vestra Torsas, Smaland
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: 5/??/1873
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Franconia
Occupation (when first elected): Merchant, Mercantile Business/Former School Teacher

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Army, 3rd Regiment, Company D (United States Civil War, Private, Lieutenant); 1861 to 09/02/1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Josephine Matilda Judith Nelson (she died on November 19, 1920)
Children: Two children: Alfred (son), Alice (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1854. He lived in Illinois for 3 years. He came to Minnesota in 1857.

According to The Fifteenth Legislature of Minnesota. St. Paul: Press Printing Company, 1873; he was the first Swedish Senator in Minnesota.

He had an accident with a barge of wood and drowned in the Mississippi River near Hastings, Minnesota.

Total Days Served: 486

SESSIONS SERVED

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/7/1871
Residence: Franconia
Term of Office: 1/2/1872 to 5/1/1873 (unfinished term)
Counties Represented: Aitkin, Chisago, Kanabec, Pine
Occupation: Merchant
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Enrollment
  • Joint University and University Lands
  • Military
  • Public Buildings (Chair)
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died in May 1873. His official term end date is uncertain since we don't know the exact date of his death. The date listed is the first day of the month that he died.

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/7/1871
Residence: Franconia
Term of Office: 1/2/1872 to 5/1/1873 (unfinished term)
Counties Represented: Aitkin, Chisago, Kanabec, Pine
Occupation: Merchant, Mercantile Business/Former School Teacher
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Agriculture
  • Immigration (Chair)
  • Indian Affairs
  • Joint University and University Lands
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died in May 1873. His official term end date is uncertain since we don't know the exact date of his death. The date listed is the first day of the month that he died.