Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

L'Herault, Napoleon A. "N.A."

Senate 1911-14 (District 38)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/29/1882 (uncertain)
Birth Place: Fall River, Massachusetts
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1936
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: N.A.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Minneapolis Public Schools; At Least Elementary School;
University of Minnesota, Law School; Law Degree; Night Classes, 1907

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: Minneapolis, Minnesota (Post Office Clerk); 1903 to 1910

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married in August 1908)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists 1883 as his birth year. The Minnesota Legislative Manuals, 1911 and 1913 list 1882.

He settled with his parents in Minnesota in 1882.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/8/1910
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Democratic
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Commerce and Trade
  • Judiciary
  • Labor
  • Manufactures
  • Penal Institutions and Crimes
  • Public Accounts and Expenditures
  • Taxes and Tax Laws

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/8/1910
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Democratic
Committees:
  • Census
  • Indian Affairs
  • Judiciary
  • Labor
  • Libraries
  • Manufactures
  • Municipal Corporations
  • Public Buildings
No other information has been entered for this legislator.