Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lewis, J. L.

House 1873 (District 20); House 1878 (District 20)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1822 (uncertain)
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1878
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mendota
Occupation (when first elected): Grain Merchant Trade/Former Miner

EDUCATION

Self Educated; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists his birth year as 1822. Toensing lists 1812. The Minnesota Legislative Manual, 1878 lists him as being 56 years old.

He moved to the Rocky Mountains and worked in the mines for two years. He came to Minnesota in 1867. He moved to Mendota, Minnesota in 1868.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 722

SESSIONS SERVED

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/6/1877
Residence: Mendota
Term of Office: 1/8/1878 to 12/31/1878 (unfinished term)
Counties Represented: Dakota
Occupation: Grain Buyer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Commerce (Chair)
  • Public Lands
  • State Reform School
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office in 1878. His official term end date is uncertain. We know he died in 1878 but we do not know the date. The date listed is the last day of the year.

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/5/1872
Residence: Mendota
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Dakota
Occupation: Grain Merchant Trade/Former Miner
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Commerce
  • Immigration