Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Letford, John S. "J.S."

House 1859-60 (District 19); House 1864 (District 6)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.S.
City of Residence (when first elected): Carver
Occupation (when first elected): Patternmaker

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1853 or 1854.

Total Days Served: 762

SESSIONS SERVED

6th Legislative Session (1864)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/3/1863
Residence: Carver
Term of Office: 1/5/1864 to 1/2/1865
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Carpenter/Builder
Party: Not Available
Committees:
  • Emigration
  • Printing (Chair)
  • State Prison

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 10/11/1859
Residence: Carver
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Carver, Wright
Occupation: Patternmaker
Party: Not Available
Committees:
No other information has been entered for this legislator.