Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Halvorson, Charles Otterholt

Senate 1899-1902 (District 18)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Chippewa, Lac Qui Parle

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/11/1850
Birth Place: Telemark,
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: 6/25/1913
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Dawson
Occupation (when first elected): Merchandise Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Dawson, Minnesota (Held Numerous Village Offices); 18?? to 18??
School Board/Administration: Dawson, Minnesota (Held Numerous School Offices); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Julia Olson (married in 1878)
Children: Six children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1867.

He is interred in Grace Lutheran Cemetery in Dawson, Lac qui Parle County, Minnesota. He also has a cenotaph in Forest Lawn Memorial Park, Glendale, California.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/8/1898
Residence: Dawson
Term of Office: 1/3/1899 to 1/5/1903
Counties Represented: Chippewa, Lac Qui Parle
Occupation: Merchandise Business
Party: Republican
Committees:
  • Forestry and Fire Protection
  • Grain and Warehouse
  • Public Lands
  • Public Parks
  • Railroads
  • Retrenchment and Reform (Chair)
  • State Prison
  • Temperance

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/8/1898
Residence: Dawson
Term of Office: 1/3/1899 to 1/5/1903
Counties Represented: Chippewa, Lac Qui Parle
Occupation: Merchandise Business
Party: Republican
Committees:
  • Forestry and Fire Protection
  • Illuminating Oils (Chair)
  • Internal Improvements
  • Public Parks
  • Railroads
  • State Prison
  • Temperance
No other information has been entered for this legislator.