Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Haaven, Jon Olaf

House 1969-72 (District 54A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Douglas, Todd

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/19/1933
Birth Place: Crookston, Minnesota
Birth County: Polk
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Alexandria
Occupation (when first elected): Television News Director

EDUCATION

University of North Dakota; Ph.B.; Journalism

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army; 1954 to 1956

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Five children: (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 54A
Elected: 11/3/1970
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Douglas, Todd
Occupation: Newspaper Publisher and Editor
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • Ethics
  • Financial Institutions
  • Health, Welfare and Corrections
  • Higher Education
  • Natural Resources
  • Taxes

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 54A
Elected: 11/5/1968
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Douglas, Todd
Occupation: Television News Director
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Conservation
  • Education
  • Elections and Reapportionment
  • General Legislation, Veterans, and Consumer Affairs
  • Health and Welfare
No other information has been entered for this legislator.